Buradasınız : Ana Sayfa // Eğitim // Çekimli Fiil Nedir , Örnekler

Çekimli Fiil Nedir , Örnekler

Diğer yazımıda basit sözcüklere bakmıştık ve bu yazımızda ise çekimli fiil nedir ve örneklerine bakacağız. İlk olarak çekimli fiilin bölümlerini verelim.

çekimli fiil örnekleri

Çekimli fiilin bölümleri;
– Fiil kökü
– Kip eki
– Şahıs eki

Örnek verecek olursak çekimli fiile :
gitmek
gidiyorum
gidiyorsun
gidiyor
gidiyoruz
idiyorsunuz
gidiyorlar
ağaç yaş iken eğilir—-> eğil-mek–Fiil
at binicisini tanır—-> binici-bin-mek- Fiil
ağır gitki yol alasın—->alasın-al-mak-Fiil

Bu yazıyı paylaş!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Google+
Google+
0

Benzer yazılar

  • Süleyman Şah Üniversitesi Taban Puanları 2014 2015Süleyman Şah Üniversitesi Taban Puanları 2014 2015 Süleyman Şah Üniversitesi Taban Puanları , Süleyman Şah Üniversitesi Kontenjanları 2013 – 2014 , Üniversitenin Taban Puanları kaçtır. Bizler bu konuda sizlere yardımcı olacağız. Şimdi Süleyman Şah Üniversitesinin mesleklerinin taban puanlarını aşağıya ekledik. Mühendislik ya da tıp fakültesi gibi meslekler de mevcut. Oradan taban puanlarını öğrenebilirsiniz arkadaşlar. 4 […]
  • lol ne demek merak edenler buraya..!lol ne demek merak edenler buraya..! Özellikle msn ve bunun gibi chat programlarında yabancılarla konuştuğunuzda size güldüğü zaman komik bir durum varda ortada lol sözcüğünü ve kelimesini kullanırlar. Neredeyse bütün chat sitelerinde bu kelime kullanılmaktadır. Ülkemizde bazı gençler yabancı kelime olmasına rağmen onlarda lol'a alışmışlardır. LOL ANLAMI NE DEMEKTİR: İngilizce bir terimdir ve yüksek ses ile gülmek […]
  •  Polis kolejinin taban puanı nedir? Polis kolejinin taban puanı nedir? Polis kolejinin 2014 yılındaki taban puanı 250'liydi. Fakat 2015 yılında bu puan ne olur orasını bilmiyoruz. Ama büyük bir ihtimalle arkadaşlar 255 ya da 260 olabilir. Bunlar da olmassa düşebilir de.
  •  Fizyoterapistler ne kadar maaş alırlar? Fizyoterapistler ne kadar maaş alırlar? Fizyoterapist olacak öğrencilerimiz varsa ve aylık ne kadar maaş alıyorlar merak ediyorsanız hemen yardımcı olalım. Şimdi benim bildiğim kadarıyla 2.500 civarı alıyorlar. Ama her sene zam geliyor yani tam olarak da 2.750 ya da 3.000 TL olabilir.

Etiketler:

Yorum Yapın

Copyright © 2012 Kadınca. Sitemap
Domain domain TOPlist Yandex.Metrica