Buradasınız : Ana Sayfa // Resimler // Hıdrellez hikayesi

Hıdrellez hikayesi

Hıdrellez hikayesi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Miladi takvime göre 6 mayıs tarihinde kutlanmaktadır. Eski takvim olan rumi ve jülyen takvimini baz alırsak 23 nisan gününe denk gelir. İlyas ve Hızır’ın yeryüzünde buluştukları gün olarak ayrıca kabul edilmektedir. Hızır kuranı kerimde geçmektedir. Bahar aylarında dolaşarak biz insanlara ab-ı hayat ve bolluk bereket dağıtmaktadır.

hıdrellez hikayesi

Bu yazıyı paylaş!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Google+
Google+
0

Benzer yazılar

  • Hıdrellez ne zamanHıdrellez ne zaman Türk dünyasında neşeyle, coşkuyla birlik ve beraberlik içinde kutlanan mevsimsel bir bayram olarak kabul edilmektedir. Her sene bahar mevsiminin mayıs ayında etkinliklerle şenliklerle ve ibadetlerle dile getirilir. Peki ne zaman kutlanır? Cevap: 6 Mayıs.
  • 23 nisan ulusal egemenlik bayramı nasıl ilan edildi23 nisan ulusal egemenlik bayramı nasıl ilan edildi Tbmm ( türkiye büyük millet meclisi) 23 nisan 1920 yılında açılmıştır ve bu yıl içerisinde aynı zamanda yirmi üç nisan çocuk bayramı kutlanmaya başlamıştır. Atatürk tarafından çocuklara armağan edilen tek ulusal bayramdır. İlan edilmesi ve belirlenmesi 27 mayıs 135 yılında kabul edilmiştir. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada kutlanmaktadır.
  • Regaib kandili nedir ne demek?Regaib kandili nedir ne demek? Recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gündür. Bugün hicri takvim baz alınarak kutlanmaktadır. Kelime olarak kökü arzulamak, istemek, rağbet etmek anlamlarına gelmektedir. Ne ilginçtir ki regaib sözcüğü kutsal kitabımız kuranı kerimde geçmez fakat islam dünyasında önemli ve değerli bir gün olarak kabul edilir ve büyük kutlamalar yapılır. Bu özel günde efendimiz hz. […]
  • Aile haftası ne zamanAile haftası ne zaman Aile haftası bahar mevsiminde kutlanmaktadır. Mayısın 6. gününe denk gelmektedir. Aile haftasının değeri ve önemi biz bireyler için çok önemlidir. Aile olmak kadar güzel ne var ki değil mi?

Yorum Yapın

Copyright © 2012 Kadınca. Sitemap
Domain domain TOPlist Yandex.Metrica