Buradasınız : Ana Sayfa // Sağlık // Kanamalar Nasıl Durdurulur ?

Kanamalar Nasıl Durdurulur ?

Kanama çok ciddi bir olaydır. Bizim burada vereceğimiz önlemler, genellikle ilk planda kanamaları durdurmaya ve ne­deni bilinen kanamalara yöneliktir. Önce, en sık görülen burun kanamalarından başlayalım:

Burun kanamalan

Burnu kanayanı oturtun, başını arkaya doğru atsın, kolların­dan birini, bir kaç dakika kadar havada tutsun.

Eğer kanama devam ediyorsa, boynuna rendelenmiş çiğ soğan koyun.

Kanama yine de sürüyorsa, göğsüne biraz buz ve bir de anahtar, ya da herhangi bir demir parçası koyun. Gerek buz, gerekse demir parçası tenle değinim halinde olmalı.

Kanama yine sürüyorsa, enseden kalçalara dek’uzanan so­ğuk banyo yaptırın.

Göğüsteki çıplak tene dokunan anahtarın, ya da demir par­çasının ne işe yaradığını soracaksınız. Haklısınız. Ancak, doğal iyileştirmeye yönelen hekimlik, artık, sinir sistemlerinin ege­men olduğu uç noktalarını biliyor. Demir, işte, tıpkı Çinlilerin ünlü iğne ucu gibi duyarlı bir noktaya dokunarak kanamayı ke­siyor.

Yapabileceğiniz başka şey de var, buzdolabınızdaki buzları alın, hastayı, boynundan kalçalarına kadar bu buzlaoğun.

Diğer kanamalar

Çok kanayan bir yarada, kanı durdurmak için yapacağınız ilk iş, rendelenmiş, eğer zaman yoksa, rendelenmemiş çiğ so­ğanı, ya da bir avuç tuzu yaranın üstüne bastırın.

Kanamalarda demirin yapıcı etken rolünü yalnız Avrupalı­lar değil, eski İslam hekimleri de kabul ediyor. Avrupalıların da eserlerine ve deneyimlerine büyük saygı duyduğu ibni Sina, “Kanun” adlı kitabında, dış kanamalara demir posası koyun di­yor. İbni Sina’nın sözünü ettiği, o zamanlar, demircilerde bol bol bulunan demir tozlarından yapılmış posadır.

Kanı pıhtılaştıran paça iç kanamaların, özellikle akciğer ka­namalarının durdurulmasında büyük rol oynar, unutmayın. Ka­namalı hastaya, iştahı yerindeyse bol bol paça içirin.

Kanamalar Nasıl Durdurulur

Bu yazıyı paylaş!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Google+
Google+
0

Benzer yazılar

  • Boğaza Kaçan Yabancı Cisim Nasıl Çıkartılır ?Boğaza Kaçan Yabancı Cisim Nasıl Çıkartılır ? Özellikle çocuklarda çok sık görülen birşeydir, vücuda yabancı maddelerin girmesi. Boncuk, iğne vb. yutarlar, burunlarına bilya sokar, ya da birşey yerken boğazlarına kaçırırlar. Çok çeşitli şartlar altında üst solunum yollarına birşey kaçtığı olur. Bunun ilk belir­tisi şiddetli öksürükle birlikte boğulur gibi olma hissidir. Bu öksürük çoğu kere, kaçan yabancı maddenin dışarı […]
  • Terlemeye Karşı ÇözümTerlemeye Karşı Çözüm Deri altında bulunan ter bezlerinin yaptığı salgıya ter diyo­ruz, insan, normal olarak, ısı 28 dereceyi geçince, bedensel ola­rak fazla yorulunca, ya da ateşli bir hastalığa yakalanmışsa ter­ler. Ancak, birde, bu normal durumlarının dışında, ya çok sinir li olduklarından, ya da kiloları fazla olduğundan, veya başka bi­yolojik nedenler yüzünden terleyenler vardır. Terin beraberin­de […]
  • Yaralara Karşı Ne Yapılır ?Yaralara Karşı Ne Yapılır ? Bir yerinizi kestiniz ve kan akıyor. Yarayı önce alkolle, ya da kolonya ile temizleyin, bu arada kanın akmasından korkma­yın varsın aksın, sonra sigaralarınızın içinden tütünü çıkarıp ya­ranın üstüne basın. Aslında kanayan yaralara karşı en güzel ilaç ısırgandır. Ama, doğada bol bol gördüğümüz şu ısırgandan, ca­nımızın acıması pahasına, bir kaç demet yolup evimize götür­mek […]
  • Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır ?Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır ? Saç­sız bir baş her erkeğin en büyük sorunudur ve böyle bir başa alı­şabilmiş erkek de hemen hemen yok gibidir. Anketçiler kapı kapı dolaşıyor ve piyasaya, saç dökülmesini önleyen çeşitli ilaç­lar sürmeye çalışıyorlar, öte yandan, bilim adamları ise, saç dökülmesinin erken başlayan bir rejimle önlenebileceğini, ya da hiç değilse geciktirilebileceğini kabul ediyorlar. Elli gram […]

Etiketler:

Yorum Yapın

Copyright © 2012 Kadınca. Sitemap
Domain domain TOPlist Yandex.Metrica