Buradasınız : Ana Sayfa // Pratik bilgiler // Mutfak Bilgileri Hakkında Tüm Cevaplar

Mutfak Bilgileri Hakkında Tüm Cevaplar

Bazen ekmeklerimiz ekmek dolabında biraz fazlaca bekler. Bunun sonucu olarak da ekmek iyice kuruyup, bayatlamadığı halde küflenir ve yenmez hale gelir. Bunu önlemek için, yapaca­ğımız şey ekmek dolabınıza bir­kaç parça kesme şeker koy­mak ve arada bir bu şekeri de­ğiştirmektir.

Hanımların günlerinin çoğu saatleri mutfakta geçer.

Daha zevkli çalışabilmeniz için farbalorla süslü perdeler ve raf örtüleri hazırlayıp kullanabi­lirsiniz. Renkli poplin kumaş ke­narına apok pitükore kumaşları büzerek geçirirseniz ne kadar şirin bir mutfağınız olduğunu göreceksiniz.

Sofra hazırlanacak masa, her şahsın servisine yetecek bü­yüklükte olmalıdır, ilk önce ma­saya konacak lüzumlu eşyalar bir araya getirilir. Sofra örtüsü ve peçeteler, komple bıçak, ka­şıklar ve bardaklar. Servis ta­kımlarının hazırlanacak yeme­ğe uygun olması (kahvaltı, öğle yemeği veya akşam yemeği gi­bi) lazımdır.

Yemekte ‘misafirlerinizin ra­hat rahat oturmasını istersiniz herhalde, değil mi? Öyleyse ta­bakları pek öyle sıkışık sıkışık koymayın. Her tabağın arasın­da hiç olmazsa 30-40 santim mesafe bulunmalı.

Mutfak dolaplarınız vardır mut­laka. Bunları gerektiği şekilde kullanmasını biliyor musunuz? Musluğunuzun altındaki dolaba çok dikkat etmelisiniz. Buralara erzak koyduğunuz takdirde ha­mam böceklerine davetiye yol­lamış olursunuz.

mutfak bilgileri hakkındaki tüm cevaplar

Bazen ekmeklerimiz ekmek dolabında biraz fazlaca bekler. Bunun sonucu olarak da ekmek iyice kuruyup,

Bu akşam yemeği için ne ya­pabilir mi? Yemek çeşidi bul­makta güçlük çekiyorum.”

Her günkü işimiz olan yemek yapmak için sık sık bu şekilde düşündüğümüz oluyor. Ekseri­ya yemek planındaki monoton­luk böyle düşüncelere yol açı­yor.

Sonbahar ve kış aylarında zengin yemek çeşitleri bulun­mayabilir. Etli yemekler, sıcak börekler, çörekler ve tatlılar umumiyetle bu mevsimde çok yapılır. Yaz aylarında ise sofra­mızda daha çok taze sebze ve meyvalar bulunur. Bol bol yapı­lan salatalar ekseriya yemek gi­bi yenir. Taze meyvalar, şer­betler tatlıların yerine servis ya­pılır. Çeşit çeşit kızartmaların yapıldığı, türlü türlü sebze ve meyvenin bulunduğu bir yaz mevsiminde, hanımların her günkü işleri olan yemek için yi­ne çeşit bulmaları mesele olu­yor.

Yemek tariflerinde görürsü­nüz: “hafif, orta ya da kızgın fı­rında pişirin!” der. Bir fırını hafif ısıtmak için yaktıktan sonra 10 dakika, orta için 20, kızgın için­de 25 dakika beklemek gerekir. Fırının sıcaklığı şu şekilde de anlaşılır: Fırına beyaz bir kâğıt koyun. Hafif hararetteki fırında kâğıt sararır; orta hararette kah­verengi olur; kızgın fırında da kavrulup kararır.

Çok yemek pişirmek ve defa­larca yemeği ısıtıp sofraya ge­tirmek, doğru değildir. Çünkü, beklemek ve ısınmakla yemek besin değerini kaybeder.

Sebzeleri haşlarken belki de renklerinin bozulacağı sizi kor­kutabilir ama, bozulmadan da haşlayabilirsiniz., özellikle taze sebzeleri haşlarken içine fazla miktarda su koyacak olur­sanız, sebzelerin rengi solmaz.

Sebzeleri pişirmeden önce, özellikle bol akar suda yıkama­ya dikkat edin. Ayrıca suyun içinde asla bekletmeyin ve soy­ma, dilimleme işini ateşe koy­madan önce yapın. Bir de fazla su koymadan pişirmeye bakın. Gereğinden fazla pişirmemek de sebze yemeklerinin lezzetli olmasını sağlar.

Ispanak yemeği pişirildiği gün yenmelidir, ertesi güne ka­lırsa buzdolabında bile olsa vi­tamini ölür ve bozulur, insana zararlı olur. Aklınızda bulunsun, ıspanak alırken taze olup olma­dığını yapraklarından anlarsınız elbet.

Fakat size başka bir diyece­ğimiz var bizim. Köklerini ince­leyin bir de alacağınız ıspana­ğın. Çünkü kısa kısa köklü o-lanları çok daha lezzetli olur.

Ev hanımlarının meşgaleleri­nin çokluğundan mı, yoksa faz­laca unutkanlıklarından mı ne­dir bilmem? Hepimizin başına gelip neşemizi kaçırabilecek bir mutfak olayı da tencerelerin di­binin tutması! Hemen öğle tasa­lanmayın canım.

Tencerenin içine bolca kar­bonat serperek bir kaç bardak su koyun. Ocakta biraz kayna­tarak birkpç saat bekletin, yan­mış kısımlar kendiliğinden çıka­caktır.

Tabak takımınız sarı yada beyaz yaldızlı ise, bıçak sırtı ile tabakları temizlemeye kalk­mayın, yaldız bozulur. Sünger ya da kâğıt kullanın.

Tırtıllı tabakları temiz bir diş fırçası ile temizleyin.

Kızartmaları bol yağda yap­mak gerekir. Bu suretle besinin hava ile teması önlenmiş ve vi­taminlerinin içinde kalması te­min edilmiş olur.

Kızartma yaparken, önce ya­ğın iyice kızması lazımdır. Son­rada kızartacağınız eti, tama­men kuru olarak yağa atmalısı­nız. Bu sayede kızgın yağın kö-pürüp, etrafa sıçramasını önle­miş olduğunuz gibi, etin de da­ha yumuşak pişmesini sağlarsı­nız.

Sert etleri yumuşatmanın en kestirme yolu, eti sirke ve zeytin­yağı karışımı ile iyice ovala­makla mümkündür. Ovaladık­tan sonra elleri bu karışımda 2 saat kadar bekletirseniz, çabu­cak piştiğini ve lezzetli olduğu­nu fark edeceksiniz.

Kızarttığınız ciğerler sert mi oluyor? G halde şu usulü dene­yin. Zarı soyulup kuşbaşı doğ­ranan ciğeri tel süzgece koyun. Sıcak su dökerek yıkayın. Suyu iyice süzüldükten sonra ciğerle­ri unlayıp, kızgın yağda kızartın.

Sıcak su ile yıkadığınız ciğe­rin daha yumuşak olduğunu gö­receksiniz.

Kızartma yapacağınız balık­ların daha lezzetli olmasını isti­yorsanız, kızartmadan önce üzerine limon sürün.

Tavuk veya piliç kızarttığı­nız zaman tavada kalan yağı saklayın, bu yağda kızartılmış patatesin tadına doyum olmaz.

Aldığımız sirkenin hilesiz olup olmadığını anlamak için, şu şekilde bir deneme yapabi­lirsiniz. Bir tebeşir parçasını dö­vüp toz haline getirin. Sonra­dan üzerine sirke damlatın, toz sirkeyi emerse sirkeniz hilesiz demektir.

içeceğiniz domates suyunun daha lezzetli olmasını istiyorsa­nız içine birkaç kaşık süt katın.

Taze limonun kolay sıkılma­sını ve bol su vermesini istiyor­sanız sıcak suda beş dakika beklettikten sonra kullanın.

Limon, sert ise kesilmeden evvel bir iki dakika sıcak suya batırınız, daha sulu olur ve ko­lay kesilir.

Evde sıktığınız meyva suları­nı bekletmeden hemen için. Havayla uzun süre temas eden meyva suyu, büyük ölçüde vi­tamin kaybına uğrar.

Salatayı önceden hazırladı­ğınız takdirde, sirke, tuz ve ya­ğını koymayın. Sofraya getire­ceğiniz zaman koyun. Böylece sertleşmemiş olur.

Durdukça sulanan yoğurdun suyunu asla dökmemenizi tav­siye ederiz. Çünki yoğurdun çok yararlı bir bölümü bu suda­dır. En iyisi suyunu yine yoğur­da karıştırmaktır.

Patates püresini elektrikli çır­pıcıda yaparsanız daha yumu­şak ve kabarık olur.

Püre yapacağınız patates-eri haşlarken suyuna biraz sir­ke veya limon suyu koyarsanız püreniz bembeyaz olur.

Yağ şişelerinin boyunlarına süngerden bir halka geçirirse­niz, damlayan yağlar buraya toplanacaktır. Ancak bu sünge­ri sık sık yıkamanız veya değiş­tirmeniz gerekecektir.

Kırmızı biberi bir kaç aydan fazla bekletirseniz, güzelliği kaybolur. En iyisi az alarak taze taze kullanmaktır.

Baharatın iyi lezzet ver­mesini istiyorsanız, sonradan üzerine serpmek yerine yemek­le birlikte pişirin.

Tuzlu su ile yapılan lahana turşusunda süt asidi hasıl olur.

Bu turşu, patates, fasulye, bak­la, mercimek gıoı nişastan ye­meklerle yenildiğinde hazmın kolay olmasını sağlar.

Kokular

ularını gidermek için bir tu­tam kahveyi kızgın bir saç üze­rinde yakabilirsiniz. Veya bir parça tozşeker yakmak kötü kokuyu hemen alacaktır. Mey­ve kabukları da aynı işe yaraya­bilir.

Mutfakta bazı dolaplarda za­manla ağır bir koku meydana gelebilir. Aynı şekilde fırında balık pişirdiğiniz zaman da fırı­nın içine ağır bir balık kokusu siner. Zaman zaman buzdolabı­nın da koktuğunu hissedebilirsi­niz. Bu durumda buzdolabının fişini çekip buzlarını erittikten sonra, fırına, mutlaka dolabına rer kab sıcak süt koyunuz, süt soğuyana kadar bütün kokuyu da emecektir.

Evlerdeki kötü kokuyu gider­mek istiyorsanız her şeyden önce evinizi bol bol havalandır­mayı ihmal etmemelisiniz. Kış ve yaz, günde birkaç kez pen­cereleri açıp eve bol temiz ha­vanın dolmasını sağlayın. Bu­nun dışında kötü koku yapabi­lecek yerleri, özellikle banyo ve mutfağı daima temiz tutmaya bakmalısınız. Buzdolabını, fırını sık sık temizlemelisiniz. Kül tab­lalarını dökmeli, vazolardaki suyu hergün değiştirmelisiniz.

—   Buz dolabınızın içini ve dı­şını temiz kurutunuz. Dökülen yemekleri hemen temizleyiniz. Aksi halde, hoş olmayan bir ko­ku neşreder ve yemek asitleri, kaplamayı bozar.

—   Sıcak yemekleri doğruca buz dolabına koymayınız, bu iş, hem dolabınız, hem de yemeği­niz için zararlıdır. Buz dolabına koyacağınız yiyecekler oda sı­caklığında olmalıdır.

Balık Kokusu

Balık son derece faydalı bir gıdadır. Ancak özellikle kızart­ma yapıldığı zaman mutfağa da eve de ağır bir koku siner. Hay­di kokuyu evi havalandırarak veya kızartma yaparak mutfağın kapısını kapatarak hallettiniz. Ya bulaşıklarda kalan balık ko­kusunu nasıl gidereceksiniz. Önce bulaşıkların üzerindeki ar­tıklar çöpe sıyrılır. Sonra hepsi bir sudan geçirilir. Daha sonra tabaklar ve çatallar yarım li­monla ovulur. Limon bulaşıklar-daki balık kokusunu alır. Daha sonra arzu ettiğiniz şekilde sa­bun veya deterjan ile yıkayıp bol suda durulayabilirsiniz. Elinizdeki balık kokusunu çıkar­mak için bir küçük tasa 1 kahve kaşığı oksijenli su ilâve ettiğiniz suyla yıkayın kokulardan eser kalmaz.

Balıklı bulaşıklarınızı yıkaya­cağınız suya, bir iki dilim limon Kesip atarsanız hem suya mis gibi bir kokuk verir hem de kap­larınızı kokulandırır.

Sigara Kokusu

Kış aylarında kapalı bir yerde içilen sigara evin içine ne kötü siner değil mi? insan istediği gi­bi havalandıramaz da üstelik… Ama kokunun hiç olmamasını sağlamak herhalde elinizdedir.

Bir sünger parçasını sirkeyle ıslattıktan sonra, oda­nın veya salonun görünmeyen bir köşesine koyuverin. Bütün kokuyu emecektir.

Reçelleriniz

iyi yemek tarifleri anneden kıza kayınvaldeden geline ge­çer. Fakat ufak tavsiyeler kıy­metlidir. Burada size birkaç ta­nesini vereğiz.

Pişirme: Mümkünse reçelleri­nizi bakır kaplarda yapınız. Te­mizlemek için, içinde tuz eritil­miş sirkeye batırılmış bir bez parçası ile ovalamak kâfidir. Bol su ile durulayıp iyice kurulayınız.

Soğutma: Reçeller piştikten Sonra bakır kaplarda soğutul­mamalıdır. Onları sıcakken ufak kavanozlara aktarmak gerekir. Kavanozların çatlamasını önle­mek için sıcak su ile yıkayıp iyi­ce kuruttuktan sonra bir mutfak bezi üzerine koyunuz. Birkaç defada doldurunuz, önce hep­sinin dibine biraz ve her defa­sında iki üç cm. doldurunuz. Bu çatlamayı önliyecektir.

Balınız Şekerlendiyse

Balınız şekerlendi, koyulaştıysa tasalanmayın. Bal kava­nozunu içi sıcak su dolu bir ka­ba daldırıverin. Sıcağa hiç yüzü yoktur. Eriyip eski haline dönü-verecektir.

Kek Yaparken

Kek yaparken kullanacağınız malzemeyi yani un, nişasta, ka­bartma tozu, vanilyayı bir arada elekten geçirirseniz hepsi, özel­likle kabartma, tozu, çok iyi ka­rışmış olur. Kekinizin her tarafı aynı derecede kabarır.

Pasta veya keklerden vb. ar­tan yumurta sarısını şöyle iki gün boyunca bozulmadan, ku­rumadan saklamak için, üzeri­ne kapatacak kadar su koyup, buz dolabınızda saklayın.

Çayınızın nefis olması, çayı yolu yordamıyla demlemeyi bil­mek kadar, kuru haldeki çayı saklamayı bilmenize de bağlı­dır. Çayın baş düşmanları hava, ışık ve nemdir, işte bu yüzden çayın bulunduğu kabın, saydam olmayan ve ağzı sımsıkı kapa­nan bir kap olmasına dikkat edin. Kapağın sıkıca kapanan

Bu yazıyı paylaş!Share on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0

Benzer yazılar

  • Temizlik İle İlgili BilgilerTemizlik İle İlgili Bilgiler Mutfağımızın tertemiz, derli toplu, pırıl pırıl olmasını hepimiz isteriz. Bunun için ne kadar uğ-raşsak, itina göstersek, yine en çok kirlenen dağılan yer mutfak olur. Sık sık temizlenmesi gereken yerlerin başında, havagazı veya bütangazı fırınları, ocak ve yemek pişirmeye yarayan şeyler gelir. Fırınların çıkabilen kısımları ayrıldıktan sonra, gü­zelce silinmeli, ara sıra madeni […]
  • Küf Lekesini Ne Çıkarır ?Küf Lekesini Ne Çıkarır ? Kumaşlardaki yeni küf leke­lerini yıkamakla temizleyebilir­siniz. Ama o leke eskimişse, kolay kolay çıkmaz. O zaman yapacağınız şey permanganatlı su hazırlayıp kumaşın le­keli kısmını bu suda biraz bek­letmek, daha sonra bildiğiniz şekilde yıkamalıdır.
  • Hücre nedir kısaca hakkında bilgiHücre nedir kısaca hakkında bilgi Kısaca hücre: Canlıların hem işlevsel hemse yapısal olarak özelliklerini bizlere gösteren en küçük temel yapı birimine denilmektedir. ilk olarak Robert Hooke nezdinde ismi tanımlanmıştır. Diğer kelime anlamı ise '' küçük odacık''tır. Hücre nelerden oluşur? Meydana gelir? Çoğunluk olarak zar içinde bulunan sitoplazma ve çekirdekten oluşurlar Hücreler görülebilir mi? Ne ile […]
  • İzmir optimum alışveriş merkezi nasıl gidilirİzmir optimum alışveriş merkezi nasıl gidilir İzmir'in en büyük alışveriş merkezlerinden birisi optimum avm henüz yeni olmasına rağmen İzmirliler tarafından rağbet görmektedir. İzmir'in merkez ilçesi olan GAZİEMİR'DE bulunmaktadır. En kolay nasıl gidilir? Yol tarifini sizlerle paylaşacağım. İZBAN TREN METRO yada DOLMUŞ, ESHOT ile kolayca gidebilirsiniz.   METRO İLE GİDECEKSENİZ ESBAŞ DURAĞINDA İNİN MERDİVENLERDEN […]

Etiketler:

Yorum Yapın

Copyright © 2012 Kadınca. Sitemap
Domain domain TOPlist Yandex.Metrica