Buradasınız : Ana Sayfa // Sağlık // Panik atak Nedir? Neden olur ve Nasıl Geçer?

Panik atak Nedir? Neden olur ve Nasıl Geçer?

Bende uzun yıllardan beri panik atakla boğuşan birisiyim. Naçizane sizlere bu konuda bilgiler vermeye çalışacağım. Yaşadığınız sorunları bu konu altında yorum yaparak benimle paylaşırsanız, Elimden geldiğimce sizlere yardımcı olmaya çalışırım.

 

 

Panik atak nedir?  Öncelikle bunu iyi bilmek ve kavramak lazım. Bilinç altımızdan atamadığımız nefes alamama, aşırı nefes alma isteği, kalp krizi geçiriyormuş gibi olma, baş ağrısı, Terleme, deprem oluyormuş hissi, boğazda düğümlenme vs.. Daha sayamadığım bir sürü çeşitli  belirti ve  problemlerden kurtulmak için öncelikle Panik atağın ne olduğunu çok iyi bilmek ve anlamak lazım. Bu arada her şeyi panik atağa bağlamak yanlış olur. Lütfen ama Lütfen ilk önce bütün tahlil ve tetkiklerinizi yaptırın ne bileyim kardiyolojiye gidin, Midenize baktırın. Nefes alamama problemleri için Göğüs polikliniklerine gidin test yaptırın akciğerinizin röntgenine baksınlar Maddi imkanınız el veriyorsa check up yaptırınız. Eğer bütün sonuçlar normal kalbinizde ve diğer organlarınızda hiç bir sorun yoksa işte o zaman siz kesinlikle panik atak hastasısınız ve Yaşadığınız bütün yakınmalar, baş ağrıları, bayılacak gibi olma şiddetli delirme hissi, kalp krizi geçiriyormuş gibi olma içine kapanıklık ve depresyon halleri hepsi panik atağınızdan ve anksiyete bozukluğundan kaynaklanıyor demektir.

panik atak kalp krizi

Panik atak hastalarının büyük bir bölümünde ölüm korkusu veya bir yakınının ölmesinden dolayı korku ve üzüntü halleri vardır. Birden bire ortaya çıkan bir hastalıktır ve sağlıklı sağlıksız tüm insanlarda görülmektedir. Bazı uzmanlara göre çağın hastalığı ” Panik atak”tır

Kimi insanlar bu durumu ilaçsız bir şekilde atlatabilirken bazılarında bu durum kronikleşir ve kesinlikle ilaç tedavisi ve terapi gerektirir.

 

Panik atak hastalığının başlıca belirtileri nelerdir? Benim yaşadıklarım ve çevremdeki panikdaşlarımdan edindiğim izlenim ve bilgileri size aktaracağım. Öncelikle şunu çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Her insanın panik belirtileri bir değildir. Kimisi nefes alamamaktan ve karanlıktan korkarken bazıları aşırı heyecanlanma ve kalp krizi geçiriyormuş gibi hisseder. Bu durumlar kişiden kişiye değişmektedir. Şimdi sıkı durun o kadar çok belirtisi var ki gözlerinize inanamayacaksınız. Lütfen sakin olun ve bunların hepsinin psikolojik bir durumdan ibaret olduğunuzu aklınızın bir kenarına yazın.

 

İşte Panik atak hastalığının çeşitli belirtileri

 

 

Beden belirtileri bunun başını çeker. Siz bu sıkıntıları yaşarsınız ama abartılı ve yersiz oldukları bir gerçektir. Acile gidersiniz eko çekerler kalbinize nabzınıza bakarlar ve sonuç ” hiç bir şeyiniz yok” Taburcusunuz derler

 

– Aşırı derecede kalp atışları çarpıntılar, heyecanlanma kalbin yerinden çıkacakmış gibi olması

 

– Göğüslerde sıkışma yanma batma başınç ve zor nefes alma veya derin nefes alma ihtiyacı buna tıpta ” Hava açlığı” denilmektedir. Benim başıma uzun zamandır musallat olmuştu: )

 

– Tansiyonun bir yükselmesi ve düşmesi

 

– Başından aşağı kaynar sular dökülmüş gibi hissetme  stresten dolayı boyunda gerginlik ve kasılmalar

 

– Vücudunuzun çeşitli yerlerinde sıcaklık hissetme, kollarda, göğüs bölgelerinde ve mide kısımda sık görülmektedir.

 

panik atak belirtileri– Ellerde titremeler avuç içinde terlemeler. Boğazda yumru hissi sanki boğazınıza bir şey takılmış gibi hissetme Özellikle yemek yerken yemek boğazımda kalıyor gitmiyor gibi psikolojik belirtiler. Zamanında bunu bende yaşamıştım.  Yediğim her şey boğazımda kalıyordu sanki gitmiyordu. Bir arkadaşımda bu durumu yaşadı. Acaba reflümüyüm, boğaz kanseri mi falan filan çok korkuyordu. O kadar hastanelere gitti hiç bir sonuç alamadı. SONUÇ: Tamamen psikolojik

 

– Titremeler, ayak ve bacaklarda güçsüzlük karıncalanmalar yada felç olacağım korkusu hissi.

 

– Mide 2. beyin olarak lanse edilir. Panik atak sinirsel ve psikolojik olduğundan dolayı özellikle mide sorunlarını beraberinde getirir. İshal  ve bulantı durumları çok sıkça görülebilir.

 

– Bedeninizi hissedememe sanki değişmiş gibi algılama çevredekileri acayip görme. Sanki başak bir dünyadayım her şeyin size acayip gelmesi. Hayattan zevk alamama depresyon, Kalabalık ortamlardan nefret etme korkma ve kaçınma. Evden dışarı çıkamama.

 

Seyahatlerden kaçınma otobüs, uçak metro gibi araçlara binmek istememe korkma bu ve buna benzer belirtiler panik atak hastalığının nedenleridir.

 

Panik atak tedavisi:

 

panik atak nedenleriSon olarak arkadaşlar size naçizane yine tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Öncelikle Piyasada panik atağa 3 dakikada son 1 ve 2 seansta bu işi hallederiz diyen sahtekarlardan kaçının. Bunlar sizi daha kötü eder ve tamamen para tuzağıdır. Panik atağımı nasıl yendim adlı kitaplarda ticari amaçlıdır. İnternet gibi eşsiz bir kaynak varken kitaba ne gerek var değil mi? Şunu unutmamak ve kabullenmek gerekir. Bu hastalık tamamen bilinç altından kaynaklanan bir hastalıktır. ” Farkındalık telkini” çok önemlidir. Bazı insanlar ilaçsız bu hastalıktan kurtulmuşlardır. fakat ilaç kullanmayacak olan arkadaşlar kesinlikle kafeinli gıdalardan çay ve kahvelerden uzak durmalılar bunlar panik atağınızı tetikleyebilir. Çok yada az yemek yemek yine sizi etkileyebilir. Cips, kola, çikolata enerji içeceklerinden uzak durun doğal beslenin.

 

Hastanelere gittiniz ve her şeyiniz normal çıktı. Panik atak olduğunuz kesinleşti ise kesinlikle bir doktora başvurunuz. Psikolojik yardım alınız.  Bana göre ilaç kullanmadan bu hastalığı yenemezsiniz. Yendiğinizi düşünseniz bile ilerde yine nüksedecektir! Bu yüzden  İLAÇ ve TERAPİ + FARKINDALIK  Tedavide çok önemlidir. Kafanıza göre ilaç bırakmayın. Kendinizi iyi hissetseniz bile  ilaçlarınızı kullanmaya devam edin. Doktorunuzun dediklerinizi ihmal etmeyiniz.  İlaç kullanırsanız dilediğiniz her şeyi yiyebilir hiç bir gıda size etki etmez ki ben öyleyim. Çayımı kahvemi içiyorum hatta kola icip yiyorum yatarken yemek yiyorum ilaç kullandığım için etki etmiyor.

 

Hekese geçmiş olsun paniksiz günler dilerim

 

Yazan: Yusuf çıtak

Bu makale DMCA koruması altındadır. Hiç bir şekilde başka bir sitede kullanılamaz

Bu yazıyı paylaş!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Google+
Google+
0

Benzer yazılar

  • Kabızlığı gidermek için ne yapmak gerekirKabızlığı gidermek için ne yapmak gerekir Kabız oldum ne yapmalıyım nasıl kurtulurum?   Kabızlıktan kurtulmak için kendi çabanızla evinizde doğal yollarla bu işi çözebilirsiniz.   Activa yiyebilirsiniz. Bunun dışında 3, 5 adet kadar kuru kayısı işe yarayabilir. Bunlar işe yaramadıysa eğer yeşil çay içmek iyi gelecektir. Bağırsakların düzenli çalışması için spor yapmanız şart. Spor yaparsanız sadece […]
  • Dolama Nasıl Geçer ?Dolama Nasıl Geçer ? Parmaklarda, ama genellikle baş parmakta görülen yangılı bir hastalık. Derideki, parmaklardaki etkisine göre çeşitli tür­leri var. Parmağın dolamalı kısmı şişer, kızarır ve çok ağrı yapar İlk belirti parmağın beyazlaşmasıdır. Bulguyu elbette hekim ko­yacak. Ancak, o katlanılmaz acıların dindirilebilmesi için, evi­nizde de hazırlayabileceğiniz kolay ilaçlar var: Tütünü, dış […]
  • Göbek eritmek için mekik nasıl çekilirGöbek eritmek için mekik nasıl çekilir Göbek eritmek için günde kaç tane mekik çekmem gerekir? Diye bir sürü ziyaretçimiz bizlere mail atıyorlar.  Günde ilk önce 10 ile başlayıp sonra kademeli olarak arttırabilirsiniz. İç ve dış karının çalışması çok önemlidir. Sonrasında 50'ye yükseltin bu kadar günlük kafi olacaktır.
  • mide yanmasına ne yapılır kesin çözüm nedir?mide yanmasına ne yapılır kesin çözüm nedir? mide yanmasına karşı çözümleri sizler için araştırdım. Pratik ve alternatif yollar midedeki yanmaya karşı yapılması gerekenler.. Öncelikle Mide şişliği, geğirmek, göğüs kısmında yanma Boğaz ve ağız kısmına kadar yemek gelmesi yani reflü bunların tümüne mide yanması denilmektedir. Denenmiş ve kesin iyi gelmiş çözümler:   Mide yanmalarında halk arasında en bilindik […]

Etiketler: ,

Yorum Yapın

Copyright © 2012 Kadınca. Sitemap
Domain domain TOPlist Yandex.Metrica