Buradasınız : Ana Sayfa // Dini konular // Regaib kandili anlamı önemi nedir vikipedi kısaca

Regaib kandili anlamı önemi nedir vikipedi kısaca

Arapça kökenli bir kelime olan regaip, arzu etmek ve istemek anlamlarına gelmektedir. Talep edilen şey yani günümüzde sıkça kullandığımız rağbet etmekle eş değerdir. Dini terim açıklaması olarak ise şöyle belirtelim: recep ayının ilk cuma gecesine regaip kandili denilmektedir. Kandile gecesinde namaz kılınır, oruç tutulur ve sadaka gibi çeşitli ibadetler yapılır

2015 Regaib kandili anlamı önemi nedir vikipedi kısaca

Bu yazıyı paylaş!Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0Share on Google+
Google+
0

Benzer yazılar

  • miraç kandili kısa bilgi vikipedimiraç kandili kısa bilgi vikipedi Biz Müslümanların İslam İnancında Miraç Efendimizin Hz. Muhammed'in göklere yükselmesidir. Arapça معراج Mi'rāj diye yazılır. Merdiven kökünden gelen bir kelimedir. Recep ayının yirmi yedine gecesine denk gelmektedir. Efendimiz Miraç gününde göğe yükselerek Cenabı hakkın huzuruna çıkmıştır.
  • miraç kandilinde ne oldumiraç kandilinde ne oldu Miraç günü en özel günlerden birisidir. Bütün kandiller arasında en değerli olanı sayılabilir. Recep ayının 27. gecesinde meydana gelmiştir. Bu geceye Miraç denilmektedir. Hz. Muhammed (s.a.v)'in Mucizevi bir şekilde Allah vasıtasıyla 7 kat göğe çıktığı gündür. Allah'ın huzuruna çıkmıştır. Göğe yükselmiştir. Hem ruhen hem bedenen tam anlamıyla Hz. Muhammed göğe Allah'ın huzuruna çıkar […]
  • Regaib kandili ne zaman kutlanırRegaib kandili ne zaman kutlanır Regaip kandili recep ayının ilk perşembe gününde kutlanır. Yani perşembeyi cuma gününe bağlayan günde kutlanır. Her sene rakam olarak günü değişmekte fakat perşembeye denk gelmektedir.
  • Sahurda kaça kadar yemek yenirSahurda kaça kadar yemek yenir Sahurda saat kaça kadar yemek yiyeceğinizi bulunduğunuz işin imsak takviminden öğrenebilirsiniz. Bu saat ve takvim her sene ramazan ayında değişmektedir. Ezan okunduktan sonra hiç bir şey yemeyeceksiniz.

Yorum Yapın

Copyright © 2012 Kadınca. Sitemap
Domain domain TOPlist Yandex.Metrica