Buradasınız : Ana Sayfa // Pratik bilgiler // Temizlik İle İlgili Bilgiler

Temizlik İle İlgili Bilgiler

Mutfağımızın tertemiz, derli toplu, pırıl pırıl olmasını hepimiz isteriz. Bunun için ne kadar uğ-raşsak, itina göstersek, yine en çok kirlenen dağılan yer mutfak olur.

Sık sık temizlenmesi gereken yerlerin başında, havagazı veya bütangazı fırınları, ocak ve yemek pişirmeye yarayan şeyler gelir. Fırınların çıkabilen kısımları ayrıldıktan sonra, gü­zelce silinmeli, ara sıra madeni kısımları kaolle ovularak parla-tılmalıdır. Ocakların nikel kısım­ları da zeytinyağına, veya va­zeline batırılmış bir kumaşla parlatılmalıdır. Böylece dibi kö­şesi temizlenmiş bir mutfağı dü­zenlemek, eşyaları tertipli bir şekilde yerlerine yerleştirmek hem kolay hem de zevkli olur.

Temizlik İle İlgili Bilgiler

Çaydanlıklarınızı asla deter­janlı suyla yıkamayın. Arada sırada bol kaynar su ile iyice çal­kalayın. Demliğe adambaşı bir tatlı kaşığı çay koyduktan son­ra bir kesme şekeri ilâve edin, çayınızı kısık ateşte demleyin.

Tava yıkamak ne zor şey! Yo yo hiç de değil, evvela bir güzel gazete veya kâğıt ile iyice sili­niz, eğer tava çok yağlıysa bir avuç mutfak tuzu ve kâğıt ile ovunuz, sonra sabunlayınız, ko­layca tertemiz olacaktır tavanız…

•    Patates veya ıspanaktan kararan aliminyum kaplarınızın içine doğramış olduğunuz el­maları koyarak kaynatırsanız eski parlaklığına kavuşacak, tertemiz olacaktır.

•  Sıktığınız limonların kabuk­larını atmayınız. Bunları güneşli bir köşede kurutup saklayınız, isli ve yağlı kaplarınızı ovmak için bulaşıkta en büyük yardım­ciniz olacaktır.

Bakır kapların temizlenmesi için sirke veya tuzlu’sütü kulla­nabilirsiniz. Sıcak sirke ile te­mizlediğiniz bakır eşyanızı gü­deri ile kurulayın, hep yeni olur.

Sırlı kaplar üzerindeki lekeleri çıkartmak için, sirkenin içine bolca tuz karıştırarak bununla silinmeli, sonra kurulanmalıdır.

Nikel eşyaların temizliği: Nikel­den yapılmış eşya, uzun zaman parlak kalırsa da zamanla donuklaşır. Bunları kolayca te­mizleyip parlatabilirsiniz. Bu­nun için iki yol vardır:

1-Patates ununu kuru bir kabda ısıtır, kavrulmaya başla­madan önce, tam kızgın hale gelince, ateşten çeker, bu kız­gın unu yumuşak bir bezle alıp nikel çatal, kaşık, bıçakları ovarsanız yeni halini alır.

2- Yarım bardak suya 15 gr. amonyak karıştırıp iyice ezilir. Bulamaç hale gelen bu karışım­dan birer parça alıp nikel olan her eşyayı ovarsanız pırıl pırıl olur.

Emaye eşya ve kapkacağı ovmak ya da sert bir şeyle kazı­mak, bu gibi mutfak eşyalarını bozar. Bu yüzden emaye kap­kacağı, zeytinyağına biraz kar­bonat karıştırarak silmelidir.

Cam vazolar, içinde su dura dura zamanla parlaklıklarını kaybederler. Çünkü içlerinde ince bir kireç tabakası meyda­na gelmiştir. Bunu gidermek için biraz sirkeyi bir fincana koyup içine de bir parça tuz atıp karıştırın. Bir bez parçasını bu tuzlu sirkeye batırıp şildiniz mi, vazolaranız pırıl pırıl olur. Cam vazoları pırıl pırıl yapmak için çamaşır suyundan da ya­rarlanabilirsiniz.

Cam eşyayı amonyaklı su­da yıkayın, pırıl pırıl olur.

Cam eşyalarınızı yıkarken, elinizde yüzük bulunmaması lâ­zımdır. Hiç anlamadan cam eşyalar fena halde çizilebilir.

Cam tepsiler her zaman çok revaçta şıkır şıkır parlayan gü­zellikleriyle, hepimizin il­gisini çekiyorlar. Bir de o güze­lim tepsinin lekelenip kirlendiği­ni düşünün! Pek de fazla üzül­menize lüzum yok. Bir köşeye su koyun, içine bir miktar sirke, bir çorba kaşığı da tebeşir tozu katarak, tepsiyi bir güzel silin, tüysüz bir bezle de güzelce ku­rulayın, tertemiz olduğunu gö­receksiniz.

Ayna ılık sabunlu su ile silin­dikten sonra, durulanıp tüysüz bir bezle kurulanmalıdır. Son­ra buruşturulmuş bir gazate kâ­ğıdı ile ovularak parlatılır. Üze­rinde sinek lekeleri varsa bun­lar da sirkeli su ile silinerek çı­karılır. Ayrıca, alkolle silinen camlar da çok temiz ve parlak olur.

Temiz, titiz hanımlar camla­rın daima pırıl pırıl olmasını is­terler. Bu iş, sanıldığı kadar zor değilse de, iş… püf noktasını bilmek gerekir. Camı sileceği­niz su ılık olsun, içine bir miktar sirke koyun. Yumuşak bir bez­le silerek, gazete kağıdıyla ku­rulayın ve parlatın, işte bu ka­dar! Camlarınız umduğunuzdan daha temiz olacaktır.

Bu yazıyı paylaş!Share on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0

Benzer yazılar

  • Mutfak Bilgileri Hakkında Tüm CevaplarMutfak Bilgileri Hakkında Tüm Cevaplar Bazen ekmeklerimiz ekmek dolabında biraz fazlaca bekler. Bunun sonucu olarak da ekmek iyice kuruyup, bayatlamadığı halde küflenir ve yenmez hale gelir. Bunu önlemek için, yapaca­ğımız şey ekmek dolabınıza bir­kaç parça kesme şeker koy­mak ve arada bir bu şekeri de­ğiştirmektir. Hanımların günlerinin çoğu saatleri mutfakta geçer. Daha zevkli çalışabilmeniz için farbalorla süslü […]
  • Buzdolabı kokusu nasıl çıkarBuzdolabı kokusu nasıl çıkar Buzdolapları hayatımızın en vazgeçilmez parçalarından birisidir. Sebzelerin, meyvelerin ve içeceklerin taze olması bozulmaması için buzdolaplarına ihtiyaç vardır. İnsan sağlığı açısından büyük önem taşıyan bu kıstas ancak buzdolapları ile sağlanabilir.  Bazen kullandığımız buzdolaplarında kötü kokula meydana gelebilmektedir. Zamanı geçen sebzeler yada içine koyduğumuz herhangi bir […]
  • Küf Lekesini Ne Çıkarır ?Küf Lekesini Ne Çıkarır ? Kumaşlardaki yeni küf leke­lerini yıkamakla temizleyebilir­siniz. Ama o leke eskimişse, kolay kolay çıkmaz. O zaman yapacağınız şey permanganatlı su hazırlayıp kumaşın le­keli kısmını bu suda biraz bek­letmek, daha sonra bildiğiniz şekilde yıkamalıdır.
  • Pas Lekesi Nasıl Çıkar ?Pas Lekesi Nasıl Çıkar ? Pas lekesini çıkartmak için oksalit asit kullanmalısınız. Şimdi malzemesi nelerdir ona bakacağız. 1 litre suya 1 çay kaşığı oksalit asit koyun. Bol su ile çalkalayın işlem bu kadar.

Etiketler:

Yorum Yapın

Copyright © 2012 Kadınca. Sitemap
Domain domain TOPlist Yandex.Metrica