Buradasınız : Ana Sayfa // Sağlık // Vitamin Nedir , Kaça Ayrılır , Yararları Nelerdir ?

Vitamin Nedir , Kaça Ayrılır , Yararları Nelerdir ?

(A) Vitamini

Çocukların büyüyüp gelişmesini, gözün korunmasınıve iyi çalışmasını sağlar, retina tabakasını güçlendirir, iltihaplı has­talıklara karşı vücut direncini artırır.

A vitamini şu hayvansal besinlerde bulunur: Tereyağı, pey­nir, inek sütü ve anne sütü, sığır karaciğeri, ringa, morina ve ton balıklarının karaciğeri, sardalya ve ton balığı, yumurta ve böbrek.

A vitamini şu bitkisel besinlerde de vardır: Kayısı, havuç, ıspanak, marul, arpa, şeftali, maydanoz, kuru bezelye, erik, do­mates ve karahindiba.

(B) Vitamini ve bileşikleri

B I: Büyümeyi hızlandırır, besinlerin sindirilmesini ve ö-zümlenmesini kolaylaştırır. Şekerli besinlerin sindirilmesinde temel rol oynar. Bezeleri uyarıp salgı yapmalarını sağlar.

B2: Sinir sistemine, solunum sistemine, gözdeki retina ta­bakasına hayat verir. Şekerin özümlenmesini sağlar.

B6: Dokuları, karaciğeri, sinir sistemini ve cildi besler, bunların çalışmasını düzene sokar.

B vitamini ve bileşiklerinin bulunduğu hayvansal ürünler: Sığır eti, beyin, inek sütü, anne sütü, yumurta, balık, böbrek, sığır karaciğeri. Bitkisel ürünler: Kuru badem, patlıcan, yulaf, muz, buğday kepeği, lahana, karnıbahar, havuç, kestane, ıspa­nak, un, buğday, fasulye, marul, mercimek, mısır, fındık, ce­viz, portakal, arpa, has ekmek, bezelye, patates, erik, pirinç, soya ve domates.

(C) Vitamini ve bileşikleri

 Tansiyonu düşürür ve kandaki şeker miktarını azaltır, yumurta­lıkların ve böbreküstü bezlerinin çalışmasını düzene sokar. Or­ganizmanın hastalıklara karşı direncini artırır.

C vitamini ve bileşikleri şu hayvansal ve bitkisel ürünler­de bulunur. Hayvansal ürünler: Yürek, karaciğer, istiridye , anne sütü, inek sütü, midye, kan, kas ve sinir dokusu. Bitkisel ürünler: Kayısı, muz, havuç, lahana, karnıbahar, limon, tere, ıspanak, marul, mandalina, ceviz, portakal, şeftali, maydanoz, kırmızı biber, karahindiba, armut, bezelye, elma, patates, erik, turp, üzüm ve domates.

(D) Vitamini

Kemikleşmeyi sağlar, kandaki kalsiyum ve fosfor miktarını artırır.

Şu hayvansal ve bitkisel ürünlerde bulunur. Hayvansal ü-rünler: Tereyağı, kaymak, karaciğer, balıkyağı, füme ringa ba lığı, keçi sütü, anne sütü, inek sütü, yumurta, sardalya, ton ve som balığı. Bitkisel ürünler: Kakao ve buğday.

(E) Vitamini

Üreme ve doğurganlıkta, sinir sisteminin ve kasların çalış-masınde temel rol oynar. Şu ürünlerde bulunur. Hayvansal ü-rünler: Sığır eti, tereyağı, yumurta sarısı, domuz yağı. Bitkisel ürünler: Yerfıstığı, buğday kepeği, tere, marul, mısır kepeği, taze ceviz, ekmek, bezelye.

(K) Vitamini

Kanın pıhtılaşmamasını sağlar. Süt, yumurta, kümes hayvanla­rının karaciğeri, gibi hayvansal, yosun, havuç, lahana, karnıba­har, buğdaygiller, ıspanak, bezelye, patates ve domates gibi bitkisel ürünlerde bulunur.

Vitamin Nedir

Bu yazıyı paylaş!Share on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0

Benzer yazılar

  • Pamukçuk İçin Ne YapılmalıPamukçuk İçin Ne Yapılmalı Pamukçuk, ağız, dil, dudaklar ya da boğazda oluşan bir yangıdır. Hastalığın bulunduğu kısım gri ve sarı arası bir renk alır ve bunun çevresinde yangılı kırmızı bir halka oluşur. Nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte, besin allerjisi ya da bir virüs bu hastalığı doğurabilmektedir. Pamukçuğu en kısa zamanda iyileştiren doğal ilaç yeşil eriktir. Mevsiminde yeşil erikleri al­kole atıp […]
  • Bebeklerde Bronşit Hastalığı TedavisiBebeklerde Bronşit Hastalığı Tedavisi Bronşit, hava boruları nezlesidir. Çok defa üşümeden mey­dana gelir. Rutubet, rüzgar, ısı değişiklikleri de bronşite sebep olabilir. Hastalık, adi burun nez­lesi ile başlar, sonra hançere ve hava borularına yayılır. Başlan­gıçta öksürük kurudur, sonrala­rı yumuşar. Serin havalarda be­den hareketleri, serin duşlar bronşite iyi gelir. Bronşitli has­tanın odasının ısısı 18-20 dere­ce […]
  • Nezleye Karşı Ne Yapılmalıdır ?Nezleye Karşı Ne Yapılmalıdır ? Grip gibi nezle de kış hastalığı ve virüslü hastalıktır. Soğuk aldığımız, aşırı yorulduğumuz zamanlarda organizma zayıf düşer ve o sıralarda alınan virüs hastalığa neden olur. Nezleyle mücadele için bol bol C vitamini almalıyız. Bu vitamin en çok, narenciye adı altında toplanan, greyfurt, portakal, limon ve mandalinada, patateste, yeşillikler ve sebzelerde, havuç, şal­gam, turp gibi […]
  • Kabızlığı gidermek için ne yapmak gerekirKabızlığı gidermek için ne yapmak gerekir Kabız oldum ne yapmalıyım nasıl kurtulurum?   Kabızlıktan kurtulmak için kendi çabanızla evinizde doğal yollarla bu işi çözebilirsiniz.   Activa yiyebilirsiniz. Bunun dışında 3, 5 adet kadar kuru kayısı işe yarayabilir. Bunlar işe yaramadıysa eğer yeşil çay içmek iyi gelecektir. Bağırsakların düzenli çalışması için spor yapmanız şart. Spor yaparsanız sadece […]

Etiketler:

Yorum Yapın

Copyright © 2012 Kadınca. Sitemap
Domain domain TOPlist Yandex.Metrica